Piąty smak czyli dlaczego tak trudno przejść obojętnie obok potraw z grzybami!

05.01.2018
w kategorii: 
Piąty smak "Umami" w grzybach

Piąty smak czyli dlaczego tak trudno przejść obojętnie obok potraw z grzybami!

Powszechnie wiadomo, że ludzki język rozróżnia cztery podstawowe smaki - słony, słodki, gorzki i kwaśny. Jaki z nich najpełniej określa smak grzybów? Hmmm... tak naprawdę żaden!

Czyżby zatem istniał jeszcze piąty, nie znany szerzej smak?
Tak!  Został on wyodrębniony już na początku ubiegłego wieku przez japońskiego uczonego Kikunae Ikeda, profesora chemii na uniwersytecie w Tokio. Zauważył on, że konbu, czyli powszechnie stosowane w japońskiej kuchni wodorosty mają charakterystyczny, unikatowy smak. Nazwał go "umami", czyli po japońsku "pyszny". W 1908 roku wyizolował z konbu substancję odpowiedzialną za smak umami – kwas glutaminowy. To ta sama substancja, która wchodzi w skład słynnego glutaminianu sodu, wzmacniacza smaku.

Glutaminian sodu nie taki straszny jak go malują...
Wbrew krążącym mitom o syntetycznym pochodzeniu i szkodliwości tego związku, kwas glutaminowy występuje w naturze i jest bardzo cenionym aminokwasem odpowiedzialnym za smak wielu potraw. Nie dosyć, że intensyfikuje ich aromat, to jeszcze przyczynia się do spadku spożycia soli, niebezpiecznej w nadmiarze dla naszych organizmów.

Co ma umami do grzybów?
W naszej tradycyjnej polskiej kuchni umami najbardziej intensywnie odczujemy właśnie w smaku grzybów. Występuje też w pomidorach, serach, wędlinach, czy wspomnianych wodorostach. Nadaje potrawom mięsisty, pełny aromat sygnalizujący dużą zawartość białka. Dlatego też najprawdopodobniej tak bardzo lubimy charakterystyczny smak umami - zapowiada on bowiem bogaty w wartości odżywcze posiłek. Co ciekawe, kwas glutaminowy w sporej ilości znajdziemy w też ludzkim mleku. Już jako niemowlęta przyswajamy sobie zatem ten specyficzny smak.

Prawdziwa bomba umami!
Grzyby - ani trochę nie przesadzając - można nazwać prawdziwą "bombą" umami. A to dlatego, że oprócz kwasu glutaminowego zawierają jeszcze monofosforan guanozyny (GMP). Kombinacja tych dwóch związków daje prawdziwą eksplozję smaku i pozwala w pełni wyzwolić aromat innych składników potrawy ( stąd  dodajemy suszone grzyby do zup, czy sosów).

Teraz jest już chyba zupełnie jasne, dlaczego tak trudno prawdziwym smakoszom przejść obojętnie obok potraw z grzybami!

Zostań z nami i rzuć okiem na inne artykuły!

Kolorowa sałatka ryżowa z pieczarkami

Na blogu Smacznej Pyzy pojawił się przepis na pyszną kolorową sałatkę ryżową z pieczarkami. Danie jest nie tylko pyszne, ale i zdrowe ponieważ poza risotto z pieczarkami The Green Woodpecker Trill zawiera pomidory, buraki i szpinak. Koniecznie ją wypróbuj!

w kategorii:
Kaszotto kurkowe z karmelizowanymi warzywami

Tomek Lach z bloga Zajadam.pl przygotował pyszne kaszotto kurkowe z karmelizowanymi warzywami. Tomek na swoim blogu pisze: „Bazą dania będzie Kaszotto z kurkami The Green Woodpecker Trill. Zawsze wam przypominam, żeby czytać etykiety produktów i wybierać tylko te o dobrym składzie.

w kategorii:
Suszone grzyby Shiitake The Green Woodpecker Trill

Odzyskasz wigor, wzmocnisz system odpornościowy, zwalczysz stres, pozbędziesz się problemów seksualnych i zatrzymasz proces starzenia się! Czy to nie za dużo obietnic jak na jeden mały grzybek? Okazuje się, że można wymienić ich jeszcze więcej…

w kategorii:
Piąty smak "Umami" w grzybach

Powszechnie wiadomo, że ludzki język rozróżnia cztery podstawowe smaki - słony, słodki, gorzki i kwaśny. Jaki z nich najpełniej określa smak grzybów? Hmmm... tak naprawdę żaden! Czyżby zatem istniał jeszcze piąty, nie znany szerzej smak? Tak! Został on wyodrębniony już na początku ubiegłego wieku...

w kategorii:
Krem dyniowy z marchewką The Green Woodpecker Trill

Porcja dla 4-5 osób. Przygotowanie: Imbir obieramy łyżką i tniemy na plasterki. Dynię, marchew, cebulę i trawę cytrynową kroimy w nieregularne kawałki. Wszystko podsmażamy przez ok. 5 minut. Następnie zalewamy bulionem i gotujemy przez 15-20 minut do uzyskania miękkości składników...

w kategorii: