Piąty smak czyli dlaczego tak trudno przejść obojętnie obok potraw z grzybami! | The Green Woodpecker Trill

Dołącz do nas na Facebooku i Instagramie

Piąty smak czyli dlaczego tak trudno przejść obojętnie obok potraw z grzybami!

05.01.2018
w kategorii: 
Piąty smak "Umami" w grzybach

Piąty smak czyli dlaczego tak trudno przejść obojętnie obok potraw z grzybami!

Powszechnie wiadomo, że ludzki język rozróżnia cztery podstawowe smaki - słony, słodki, gorzki i kwaśny. Jaki z nich najpełniej określa smak grzybów? Hmmm... tak naprawdę żaden!

Czyżby zatem istniał jeszcze piąty, nie znany szerzej smak?
Tak!  Został on wyodrębniony już na początku ubiegłego wieku przez japońskiego uczonego Kikunae Ikeda, profesora chemii na uniwersytecie w Tokio. Zauważył on, że konbu, czyli powszechnie stosowane w japońskiej kuchni wodorosty mają charakterystyczny, unikatowy smak. Nazwał go "umami", czyli po japońsku "pyszny". W 1908 roku wyizolował z konbu substancję odpowiedzialną za smak umami – kwas glutaminowy. To ta sama substancja, która wchodzi w skład słynnego glutaminianu sodu, wzmacniacza smaku.

Glutaminian sodu nie taki straszny jak go malują...
Wbrew krążącym mitom o syntetycznym pochodzeniu i szkodliwości tego związku, kwas glutaminowy występuje w naturze i jest bardzo cenionym aminokwasem odpowiedzialnym za smak wielu potraw. Nie dosyć, że intensyfikuje ich aromat, to jeszcze przyczynia się do spadku spożycia soli, niebezpiecznej w nadmiarze dla naszych organizmów.

Co ma umami do grzybów?
W naszej tradycyjnej polskiej kuchni umami najbardziej intensywnie odczujemy właśnie w smaku grzybów. Występuje też w pomidorach, serach, wędlinach, czy wspomnianych wodorostach. Nadaje potrawom mięsisty, pełny aromat sygnalizujący dużą zawartość białka. Dlatego też najprawdopodobniej tak bardzo lubimy charakterystyczny smak umami - zapowiada on bowiem bogaty w wartości odżywcze posiłek. Co ciekawe, kwas glutaminowy w sporej ilości znajdziemy w też ludzkim mleku. Już jako niemowlęta przyswajamy sobie zatem ten specyficzny smak.

Prawdziwa bomba umami!
Grzyby - ani trochę nie przesadzając - można nazwać prawdziwą "bombą" umami. A to dlatego, że oprócz kwasu glutaminowego zawierają jeszcze monofosforan guanozyny (GMP). Kombinacja tych dwóch związków daje prawdziwą eksplozję smaku i pozwala w pełni wyzwolić aromat innych składników potrawy ( stąd  dodajemy suszone grzyby do zup, czy sosów).

Teraz jest już chyba zupełnie jasne, dlaczego tak trudno prawdziwym smakoszom przejść obojętnie obok potraw z grzybami!

Zostań z nami i rzuć okiem na inne artykuły!

Dania z grzybami idealne dla wegan. Oryginalne dania serwuje marka The Green Woodpecker Trill

Czy lubisz gotować? Czy ważne są dla Ciebie składniki użyte w przygotowanych daniach? Czy chcesz serwować zdrowe posiłki? Jeśli czytasz ten artykuł to zapewne wszystkie odpowiedzi na powyższe pytania będą twierdzące. A czy miałeś okazję gotować wegański obiad?

w kategorii:
Kaszotto z grzybami od The Green Woodpecker Trill. Dania sprawdzą się zarówno jako samodzielne pełnowartościowe posiłki oraz jako element dania głównego, składnik sałatek, zup, farszów lub dań jednogarnkowych

Czasem każdego z nas dopada rutyna i poczucie monotonii w kuchni. Mamy już dość automatycznego gotowania i potrzebujemy odskoczni od tego, co jest nam już doskonale znane. Planujemy zdrowy, dietetyczny obiad, a jednocześnie prosty i szybki w wykonaniu. Czy jest możliwe połączenie tych oczekiwań?

w kategorii:
Grzyby smażone na patelni. Można również użyć suszonych od The Green Woodpecker Trill

Niezaprzeczalnym faktem jest, że jednym z największych bogactw naturalnych lasów są grzyby. Polacy od stuleci pielęgnują rytuał zbierania i przyrządzania grzybów. O wyprawie na grzyby pisał już sam Mickiewicz w „Panu Tadeuszu”, a Brzechwa stworzył wiersz dla dzieci...

w kategorii:
Grzyby leśne. Najlepsze w risotto i kaszotto The Green Woodpecker Trill

Wielu z was pewnie nadal zastanawia się czy grzyby są zdrowe i dlaczego tak na prawdę warto je jeść. Tym artykułem przybliżymy Wam temat grzybów w Polsce. Dowiecie się przede wszystkim, kiedy zaczynamy sezon na grzyby, gdzie powinniśmy udać się, aby zbiory były obfite, które z nich są jadalne...

w kategorii:
Risotto z grzybami Shiitake i piwem pszenicznym The Green Woodpecker Trill

Risotto z suszonymi grzybami Shiitake The Green Woodpecker Trill. Porcja dla 2-3 osób. Przygotowanie: gotową mieszankę Risotto The Green Woodpecker Trill podsmażamy na oliwie na małym ogniu przez 2 minuty. Następnie dodajemy piwo pszeniczne i mieszamy aż do całkowitego wchłonięcia płynu..

w kategorii: